• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://plus.google.com/https://www.google.com.tr//posts
  • https://twitter.com/
1 YIILIK VİP ÜYELİK İÇİN BAĞIŞ 10 TL
Sitemizin bir çok modülü tüm ziyaretcilerimize açıktır.Sitemizin VİP Modüllerinden yararlanmak için lütfen 10 TL BAĞIŞ yaparak sitemize üye olunuz...
6.5.1.DİNİ DEĞERLERİMİZ
Toplumumuzu birleştiren bazı temel değerler vardır. Bunların başında dinî ve millî değerlerimiz gelir. Bu değerler; milletimizin varlığını sürdürmesinde, birlik ve bütünlüğünü güçlü bir şekilde devam ettirmesinde, kaynaşmasında çok önemli rol oynamaktadır.
4.5.İSLAM DİNİ VE TEMİZLİK
Dinimiz temizliğe çok önem vermiş ve insanların her bakımdan temiz olmalarını öğütlemiştir. Yüce Allah (c.c.) Kur’an’da, “... Allah da çok temizlenenleri sever.” buyurarak temizliğe önem veren kişilerin Allah’ın (c.c.) hoşnutluğunu ve sevgisini kazanacağı belirtilmiştir.
5.5.1.MİMARİMİZDEKİ DİNİN İZLERİ
Kültürün önemli bir ögesi olarak din; sanattan estetiğe, edebiyattan musikiye, mimariden örf ve âdetlere kadar hayatın her alanında etkilidir.
7.5.2A-İNANÇLA İLGİLİ-İTİKADİ YORUMLAR
İtikat: Kişinin Yüce Allah, insan ve evren hakkındaki düşünce ve anlayışları anlamına gelen itikat; dünyada ve ahirette insanların mutlu olmaları için Allah’ın (c.c.) göndermiş olduğu kuralların hepsini kesin bir şekilde kabullenmesini ve inanmasını ifade etmektedir.
7.5.2B-FIKHİ YORUMLAR
Fıkıh: Bir şeyi bilmek, iyi ve tam anlamak, derinlemesine kavramak anlamlarına gelir. Fıkıh, İslam’ın bireysel ve toplumsal hayata ilişkin hükümlerini bilmeyi ifade eder. Bu alanlarla ilgili ilim dalının da adıdır.
8.5.4.HZ.NUH(A.S)
Nuh (a.s.), Kur’an’da adı sıkça geçen bir peygamberdir. Aynı zamanda onun adını taşıyan bir sure vardır. Bununla birlikte ülü'l-azm olarak bahsedilen beş büyük peygamberden biri ve bunların ilkidir.
8.5.3.KUR'AN'IN TEMEL ÖZELLİKLERİ
Kur’an-ı Kerim hak ile batılı, iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı, iman ile küfrü, helal ile haramı birbirinden ayıran bir kitaptır. Onun bu özelliği furkan ismiyle belirtilmiştir.
8.5.2.KUR'AN'IN ANA KONULARI
Kur'an-ın ana konuları :İnanç,İbadet,Ahlak,Kıssalar,Muamelat...Dosyayı indirmek için üye girişi yapınız.
7.5.ÜNİTE:İSLAM DÜŞÜNCESİNDE YORUMLAR
“Göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibretler vardır.” (Rûm suresi, 22. ayet.)
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

6.1.ünite:peygamberler ve ilahi kitaplara inanç kavramlarPEYGAMBER

Peygamber kavramı sözlükte haberci, haber getiren, elçi gibi anlamlara gelir. Dinî bir terim olarak ise Yüce Allah’ın (c.c.)* kendi katından kullarına göndermiş olduğu inanç esaslarını, ibadet şekillerini, ahlaki kuralları, tüm emir ve yasakları bildirmek; insanlara güzeli, doğruyu ve yanlış olan şeyleri açıklamak üzere görevlendirdiği ve vahiyle desteklediği seçilmiş kimselere peygamber denir.

NÜBÜVVET

Nübüvvet-Risalet: Allah’ın (c.c.) gönderdiği vahiyleri, emir ve yasakları alıp insanlara dinin gerçeklerini duyurma; söz, tutum ve davranışlarıyla açıklama makamı olarak tanımlanır.

NEBİ

Nebi, kendisine yeni bir ilahi kitap gönderilmeyen, kendisinden önceki peygamberin getirdiği dini insanlara tebliğ etmekle görevli peygamberlere denir.

RESUL

Resul ise Allah (c.c.) tarafından kendisine yeni bir kitap verilen, isanları hak dine çağırmakla, dinî ve toplusal hayatı Alllah’ın (c.c.)
emirlerine göre düzenlemekle görevli olan peygamber demektir.

MUHAMMEDÜ’L EMİN

Muhammedü’l– Emin (Güvenilir Muhammed)

SIDK

Peygamberlerin doğru ve dürüst olması

EMANET

Peygamberlerin güvenilir olması

İSMET

Peygamberlerin günah işlemekten uzak olması

FETANET

Peygamberlerin akıllı ve zeki olması

TEBLİĞ

Peygamberlerin Allah’tan (c.c.) aldıkları mesajları olduğu gibi insanlara bildirmesi

MUCİZE

Mucize, özellikle peygamberlere karşı çıkan, inanmayan kimseleri ikna etmek ve inananların imanlarını güçlendirmek amacıyla Yüce Allah’ın (c.c.) izniyle peygamberlerin göstermiş oldukları olağanüstü iş ve hâllerdir.

VAHİY

Vahiy; Yüce Allah’ın (c.c.) emirlerini, yasaklarını, ögütlerini ve hükümlerini doğrudan doğruya ya da Cebrail aracılığıyla peygamberlerine ve onlar vasıtasıyla da insanlara bildirmesine denir. Bu bilginin gönderiliş şekli de vahiy olarak adlandırılır.

İLAHİ KİTAP

Yüce Allah (c.c.), mesajlarını insanlara duyurmak ve onlara örnek olmak üzere tarih boyunca birçok peygamber göndermiştir. Bu peygamberlerden bazılarına da ilahi buyruklarını, öğütlerini, yasaklarını içeren kutsal kitaplar vermiştir. Yüce Allah’tan (c.c.) geldiği için bu kitaplardan her birine ilahi kitap adı verilir.

TEVRAT

Hz.Musaya gönderilen kutsal kitap

ZEBUR

Hz.Davuta gönderilen kutsal kitap

İNCİL

Hz.İsaya gönderilen kutsal kitap .

KUR’AN-I KERİM

Peygamberimiz Hz.Muhammed’e gönderilen kutsal kitap

SUHUF

Yüce Allah (c.c.), dört büyük ilahi kitabın dışında bazı peygamberlere de birkaç sayfadan oluşan vahiyler indirmiştir. Bunlara suhuf denir. Suhuf, sayfalar anlamına gelir.

AYET

Farklı uzunluktaki Kur’an ifadelerinin ya da cümlelerinin her birine ayet denir.

DURAK

Ayetler birbirinden ayıran özel işaretlere durak denir.

SURE

Ayetlerden oluşan bölümlere ise sure adı verilir.

CÜZ

Kur’an-ı Kerim’in yirmi sayfalık her bir bölümüne cüz denir.

MUKABELE

Cami ve mescitlerde hafızların ya da Kur’an’ı güzel okuyan birisinin cemaate dönük olarak Kur’an okuması, cemaatin de okunan ayetleri Mushaflarından takip etmesine mukabele denir.

HATİM

Kur’an’ı baştan sona okumaya da hatim adı verilir.

KISSA

Kıssa kelimesi sözlükte; hikâye etme ve anlatma, haber verme gibi anlamlara gelir.

KUNUT

kunut; ibadet, boyun eğme, itaat, saygı, huşu, dua etme gibi anlamlara gelir. Bu kelime aynı zamanda Yüce Allah’ın (c.c.) emirlerine kendini tam olarak verme, ona içtenlikle bağlanma ve itaat etme anlamına gelir. Dinî bir kavram olarak ise kunut; Yüce Allah’ın (c.c.) yaratmış olduğu
herhangi bir hayrı elde etmek veya düşman şerrinden, doğal afetlerden, salgın hastalıklardan kurtulmak için dua ederek namazda Allah’a (c.c.) sığınmak demektir
1070 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78755.8107
Euro6.54246.5687
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 14° 11°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret192144