• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://plus.google.com/https://www.google.com.tr//posts
  • https://twitter.com/
1 YIILIK VİP ÜYELİK İÇİN BAĞIŞ 10 TL
Sitemizin bir çok modülü tüm ziyaretcilerimize açıktır.Sitemizin VİP Modüllerinden yararlanmak için lütfen 10 TL BAĞIŞ yaparak sitemize üye olunuz...
6.5.1.DİNİ DEĞERLERİMİZ
Toplumumuzu birleştiren bazı temel değerler vardır. Bunların başında dinî ve millî değerlerimiz gelir. Bu değerler; milletimizin varlığını sürdürmesinde, birlik ve bütünlüğünü güçlü bir şekilde devam ettirmesinde, kaynaşmasında çok önemli rol oynamaktadır.
4.5.İSLAM DİNİ VE TEMİZLİK
Dinimiz temizliğe çok önem vermiş ve insanların her bakımdan temiz olmalarını öğütlemiştir. Yüce Allah (c.c.) Kur’an’da, “... Allah da çok temizlenenleri sever.” buyurarak temizliğe önem veren kişilerin Allah’ın (c.c.) hoşnutluğunu ve sevgisini kazanacağı belirtilmiştir.
5.5.1.MİMARİMİZDEKİ DİNİN İZLERİ
Kültürün önemli bir ögesi olarak din; sanattan estetiğe, edebiyattan musikiye, mimariden örf ve âdetlere kadar hayatın her alanında etkilidir.
7.5.2A-İNANÇLA İLGİLİ-İTİKADİ YORUMLAR
İtikat: Kişinin Yüce Allah, insan ve evren hakkındaki düşünce ve anlayışları anlamına gelen itikat; dünyada ve ahirette insanların mutlu olmaları için Allah’ın (c.c.) göndermiş olduğu kuralların hepsini kesin bir şekilde kabullenmesini ve inanmasını ifade etmektedir.
7.5.2B-FIKHİ YORUMLAR
Fıkıh: Bir şeyi bilmek, iyi ve tam anlamak, derinlemesine kavramak anlamlarına gelir. Fıkıh, İslam’ın bireysel ve toplumsal hayata ilişkin hükümlerini bilmeyi ifade eder. Bu alanlarla ilgili ilim dalının da adıdır.
8.5.4.HZ.NUH(A.S)
Nuh (a.s.), Kur’an’da adı sıkça geçen bir peygamberdir. Aynı zamanda onun adını taşıyan bir sure vardır. Bununla birlikte ülü'l-azm olarak bahsedilen beş büyük peygamberden biri ve bunların ilkidir.
8.5.3.KUR'AN'IN TEMEL ÖZELLİKLERİ
Kur’an-ı Kerim hak ile batılı, iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı, iman ile küfrü, helal ile haramı birbirinden ayıran bir kitaptır. Onun bu özelliği furkan ismiyle belirtilmiştir.
8.5.2.KUR'AN'IN ANA KONULARI
Kur'an-ın ana konuları :İnanç,İbadet,Ahlak,Kıssalar,Muamelat...Dosyayı indirmek için üye girişi yapınız.
7.5.ÜNİTE:İSLAM DÜŞÜNCESİNDE YORUMLAR
“Göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibretler vardır.” (Rûm suresi, 22. ayet.)
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

Peygamberler ve sıfatlarıyla ilgili sınıf içerisinde oyun hazırlama


Hazırlık

Bir hafta önce öğrencilere yapılacak çalışma hakkında bilgi verilerek yanlarında gerekli malzemeleri getirmeleri söylenir.Öğrenciler sınıf mevcuduna göre homojen ve eşit dengede olacak şekilde gruplara ayrılır.Her bir gruba 2 farklı renkte kartondan birer tane küp yapmaları istenir.Öğretmen önceden hazırladığı küp çizim şablonlarından gruplara birer tane dağıtır.Grupların hepsi 2 farklı renkte küp yaptıktan sonra öğretmen tahtaya bütün peygamberlerde olan ortak özellikleri anlamlarıyla birlikte yazar.Her bir gruba ellerindeki 1.küpün her bir yüzüne peygamberlerin sıfatlarını,2.küpün herbir yüzüne de sıfatların Türkçe anlamlarını yazmalarını ister.Her bir küpün bir yüzüne de soru işareti koymalarını ister.Hazırlıklar yapıldıktan sonra gruplara oyunun oynanışı hakkında öğretmen bilgi verir ve her bir gurubun üyeleri sıfatlar ve anlamlarını öğrenene kadar oyunu aralarında oynamalarını ister.Öğretmen gruplar arasında gezerek süreci kontrol eder.

Hazırlanan Oyunun Oynanışı ve kurallar:

Her bir grup üyesi sırayla küplerden ikisinide eline alarak atar.Küplerin üst yüzeylerine gelerek eşleşen sıfat ve anlamın doğru olup olmadığını bilmeye çalışır.Eğer bilirse sıra diğer grup arkadaşına geçer.Bilemezse o tur için elenir ve oyundan çıkar. Küplerden eğer ikisinde de üst yüzeye soru işareti (?) gelirse bu pas kabul edilir ve oyun diğer oyuncuya geçer.Bir yüze soru işareti gelirse öğrenci duruma göre eğer sıfat yazıyor anlamı olan küpte soru işaretiye anlamını söylemeye çalışır.Anlamı yazıyor sıfat yazan küpte soru işareti varsa sıfatı söylemeye çalışır.Söyleyemezse o tur için yine elenir.
Oyun böylece devam eder ve elenmeden en sona kalan öğrenci kazanır.

Uyarı ve Öneriler

 Oluşturulan gurupların öğrenci sayılarınının eşit ve fazla olmaması gerekir.
 Grupların homojen olmasına dikkat ediniz.
 Sınıftaki kontrol elden bırakılmamalı ve öğrencilerin olumlu iletişim kurmaları sağlanmaya çalşılmalıdır.
 Etkinlik boyunca öğretmen gözlem yaparak iletişim konusunda sıkıntı yaşayan öğrencileri tespit ederek yardımcı olabilir.
 Elenen öğrenciyle arkadaşlarının dalga geçmemesi ve küçümsemesi sağlanır.

Etkinliğin Alternatif Uygulanışı:

Etkinlik uygun olan diğer ünite kavramlarıyla ilgili öğrencilerin hazırlaması amacıyla ev ödevi şeklinde de verilebilir.Mesela aynı uygulama Namaz ünitesinde namazın içindeki ve dışındaki şartları öğretmek amacıyla kullanılabilir.

Ölçme ve Değerlendirme:

Öğretmen Akıllı tahtada hazırlamış olduğu sıfatlar ve anlamlarıyla ilgili eşleştirme ve oyunlarla kazanımın öğrenilip öğrenilmediğini kontrol edebilir.Bu imkan yoksa sıfatlar tahtaya alt alta yazılıp öğrencilerin karşılarına anlamlarını yazmaları istenebilir.
Sıdk ?
Emanet ?
Fetanet ?
İsmet ?
Tebliğ ?

Aşağıdaki bağlantıdan etkinliğin tüm dökümanlarına ve taslak çizimine ulaşabilirsiniz.


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
998 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.04216.0663
Euro6.75016.7772
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 14° 11°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam194
Toplam Ziyaret184504