• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://plus.google.com/https://www.google.com.tr//posts
  • https://twitter.com/
1 YIILIK VİP ÜYELİK İÇİN BAĞIŞ 10 TL
Sitemizin bir çok modülü tüm ziyaretcilerimize açıktır.Sitemizin VİP Modüllerinden yararlanmak için lütfen 10 TL BAĞIŞ yaparak sitemize üye olunuz...
6.5.1.DİNİ DEĞERLERİMİZ
Toplumumuzu birleştiren bazı temel değerler vardır. Bunların başında dinî ve millî değerlerimiz gelir. Bu değerler; milletimizin varlığını sürdürmesinde, birlik ve bütünlüğünü güçlü bir şekilde devam ettirmesinde, kaynaşmasında çok önemli rol oynamaktadır.
4.5.İSLAM DİNİ VE TEMİZLİK
Dinimiz temizliğe çok önem vermiş ve insanların her bakımdan temiz olmalarını öğütlemiştir. Yüce Allah (c.c.) Kur’an’da, “... Allah da çok temizlenenleri sever.” buyurarak temizliğe önem veren kişilerin Allah’ın (c.c.) hoşnutluğunu ve sevgisini kazanacağı belirtilmiştir.
5.5.1.MİMARİMİZDEKİ DİNİN İZLERİ
Kültürün önemli bir ögesi olarak din; sanattan estetiğe, edebiyattan musikiye, mimariden örf ve âdetlere kadar hayatın her alanında etkilidir.
7.5.2A-İNANÇLA İLGİLİ-İTİKADİ YORUMLAR
İtikat: Kişinin Yüce Allah, insan ve evren hakkındaki düşünce ve anlayışları anlamına gelen itikat; dünyada ve ahirette insanların mutlu olmaları için Allah’ın (c.c.) göndermiş olduğu kuralların hepsini kesin bir şekilde kabullenmesini ve inanmasını ifade etmektedir.
7.5.2B-FIKHİ YORUMLAR
Fıkıh: Bir şeyi bilmek, iyi ve tam anlamak, derinlemesine kavramak anlamlarına gelir. Fıkıh, İslam’ın bireysel ve toplumsal hayata ilişkin hükümlerini bilmeyi ifade eder. Bu alanlarla ilgili ilim dalının da adıdır.
8.5.4.HZ.NUH(A.S)
Nuh (a.s.), Kur’an’da adı sıkça geçen bir peygamberdir. Aynı zamanda onun adını taşıyan bir sure vardır. Bununla birlikte ülü'l-azm olarak bahsedilen beş büyük peygamberden biri ve bunların ilkidir.
8.5.3.KUR'AN'IN TEMEL ÖZELLİKLERİ
Kur’an-ı Kerim hak ile batılı, iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı, iman ile küfrü, helal ile haramı birbirinden ayıran bir kitaptır. Onun bu özelliği furkan ismiyle belirtilmiştir.
8.5.2.KUR'AN'IN ANA KONULARI
Kur'an-ın ana konuları :İnanç,İbadet,Ahlak,Kıssalar,Muamelat...Dosyayı indirmek için üye girişi yapınız.
7.5.ÜNİTE:İSLAM DÜŞÜNCESİNDE YORUMLAR
“Göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibretler vardır.” (Rûm suresi, 22. ayet.)
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

5.1.Allahla irtibat:dua-Mustafa Yıldırım


İslam dininde önem verilen başlıca ibadetlerden biri duadır. Dua kavramı sözlükte; ibadet, yalvarmak, yardım dilemek, çağırmak gibi anlamlara gelir. Dinî bir terim olarak ise dua; insanın
dilek ve isteklerini Yüce Allah’a (c.c.) iletmesi, ondan yardım dilemesidir.
Hayatta bazen sevinçli, bazen de üzüntülü durumlarla karşılaşırız. Sevinç ve üzüntülerimizi kendimize yakın hissettiğimiz kişilerle paylaşmak isteriz. Böyle yapmak bize huzur verir. Sevincimizi artırır, üzüntümüzü ise azaltır. Hepimiz zaman zaman bazı üzücü olaylar karşısında kendimizi
güçsüz ve çaresiz hissederiz. Birtakım sorunları aşmakta, bazı güçlüklerin üstesinden gelmekte zorlanırız. Böyle durumlarda bize yardım edecek, sorunları aşmamızda bize destek
olacak bir varlığa ihtiyaç duyarız. İşte insanı dua etmeye yönelten başlıca duygular bunlardır.
Dua, insanın Allah’la (c.c.) iletişim kurmasıdır. Duygularını, düşüncelerini onunla paylaşmasıdır.
İnsan, dua ederek iç dünyasını kendi kelimeleriyle Rabb’ine (c.c.) açar. İsteklerini, beklentilerini
ona iletir. Kişi, dua ederek Allah’tan (c.c.) kendisine yardım etmesini ister. Âciz bir varlık
olduğunu Allah’a (c.c.) itiraf eder, onun sonsuz gücüne ve merhametine sığınır.
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
204 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.04216.0663
Euro6.75016.7772
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 14° 11°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam193
Toplam Ziyaret184503