• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/

5.4.2.bölüm: Hz.Muhammed ve aile hayatı


Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) gibi onun ailesi de bizler için örnektir. Onlar, aile ilişkilerinde her zaman Kur’an’ın ortaya koyduğu ilkelere uygun davranmışlardır. Sevinç ve sıkıntılarını birbirleriyle paylaşmışlar, akraba ve komşularıyla her zaman iyi ilişkiler içinde olmuşlardır. Hz. Muhammed (s.a.v.) ve ailesi israftan kaçınmaya önem vermiş, fakir ve muhtaçları koruyup gözetmiştir.
Hz. Peygamber (s.a.v.) ve ailesinin bizler için örnek olabilecek pek çok seçkin özelliği vardır.
Çünkü Peygamberimiz (s.a.v.) ve aile bireyleri birbirleriyle iyi geçinir, iyi ve kötü günlerinde birbirlerine destek olurlardı. Peygamberimizin (s.a.v.) ailesinde sevinç ve üzüntüler paylaşılırdı. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) zaman zaman Mekke yakınlarındaki Nur Dağı’na giderdi. Burada derin düşüncelere
dalar, Allah’a (c.c.) dua ederdi. İşte böylesi günlerden birinde, Peygamberimize (s.a.v.) ilk vahiy geldi. Daha önce hiç yaşamadığı böylesi bir durum, Peygamberimizi (s.a.v.) oldukça endişelendirdi.
O, karşılaştığı bu sıkıntılı olayı öncelikle eşi Hz. Hatice’yle (r.a.) paylaştı. Hz. Hatice (r.a.) Peygamberimize (s.a.v.) destek olup moral verdi ve onun sakinleşmesini sağladı.
Peygamberimiz (s.a.v.), her baba gibi çocukları olunca çok sevinmiştir. Onların sağlıklı bir şekilde yetişmesi için büyük bir çaba harcamıştır. Örneğin, Hz. Muhammed (s.a.v.), oğlu İbrahim
doğduğunda çok sevinmiştir. Onun doğumunu kendisine müjdeleyen Ebû Rafi’ye hediye vermiştir.

312 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKET
SİTE İÇERİĞİMİZE KATKI SUNMAK İSTERMİSİNİZ? (EVETSE LÜTFEN İLETİŞİME GEÇİNİZ.)
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
HAVA DURUMU
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam142
Toplam Ziyaret234800