• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://plus.google.com/https://www.google.com.tr//posts
  • https://twitter.com/
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

5.4.2.bölüm: Hz.Muhammed ve aile hayatı


Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) gibi onun ailesi de bizler için örnektir. Onlar, aile ilişkilerinde her zaman Kur’an’ın ortaya koyduğu ilkelere uygun davranmışlardır. Sevinç ve sıkıntılarını birbirleriyle paylaşmışlar, akraba ve komşularıyla her zaman iyi ilişkiler içinde olmuşlardır. Hz. Muhammed (s.a.v.) ve ailesi israftan kaçınmaya önem vermiş, fakir ve muhtaçları koruyup gözetmiştir.
Hz. Peygamber (s.a.v.) ve ailesinin bizler için örnek olabilecek pek çok seçkin özelliği vardır.
Çünkü Peygamberimiz (s.a.v.) ve aile bireyleri birbirleriyle iyi geçinir, iyi ve kötü günlerinde birbirlerine destek olurlardı. Peygamberimizin (s.a.v.) ailesinde sevinç ve üzüntüler paylaşılırdı. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) zaman zaman Mekke yakınlarındaki Nur Dağı’na giderdi. Burada derin düşüncelere
dalar, Allah’a (c.c.) dua ederdi. İşte böylesi günlerden birinde, Peygamberimize (s.a.v.) ilk vahiy geldi. Daha önce hiç yaşamadığı böylesi bir durum, Peygamberimizi (s.a.v.) oldukça endişelendirdi.
O, karşılaştığı bu sıkıntılı olayı öncelikle eşi Hz. Hatice’yle (r.a.) paylaştı. Hz. Hatice (r.a.) Peygamberimize (s.a.v.) destek olup moral verdi ve onun sakinleşmesini sağladı.
Peygamberimiz (s.a.v.), her baba gibi çocukları olunca çok sevinmiştir. Onların sağlıklı bir şekilde yetişmesi için büyük bir çaba harcamıştır. Örneğin, Hz. Muhammed (s.a.v.), oğlu İbrahim
doğduğunda çok sevinmiştir. Onun doğumunu kendisine müjdeleyen Ebû Rafi’ye hediye vermiştir.

279 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.70065.7234
Euro6.31536.3406
Hava Durumu
Anlık
Yarın
28° 30° 23°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret199087