• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://plus.google.com/https://www.google.com.tr//posts
  • https://twitter.com/
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

6.Sınıf 1.ünite özetleri

6.SINIF 1.ÜNİTE

PEYGAMBERLER VE İLAHİ KİTAPLARA İMAN

1-Peygamber ve Peygamberlere iman

Peygamber, Allah tarafından insanlar arasından seçilen ve onun mesajlarını insanlara
ileten elçidir. Kur’an-ı Kerim’de “peygamber” kavramının karşılığı olarak “nebi” ve “resul” sözcükleri kullanılmıştır. Peygamberlerin ilettiği mesajlar Allah’ın emirleri, yasakları ve öğütlerinden oluşur. Bunların peygamberlere gönderilmesine vahiy denir.

İslam’da inanç esaslarından biri peygamberlere inanmaktır. Allah, insanları başıboş
ve rehbersiz bırakmamış, tarih boyunca birçok peygamber göndererek onlara doğru
yolu göstermiştir. Peygamberler, insanları Allah’a ve onun belirlediği ilkelere ve değerlere
inanmaya çağırmışlardır. Bu elçiler hak, adalet, iyilik ve güzelliği öğütlemişlerdir.
Elçiler, insanları kötülük ve haksızlık gibi davranışlardan sakınmaya davet etmişlerdir.

Kur’an’da Üzeyir, Lokman ve Zülkarneyn adında üç kişiden daha
söz edilmektedir. Ancak bu kişilerin peygamber olup olmadıkları açıkça bildirilmemiştir.

1.1. Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri

Peygamberlerin insanlar arasından seçilmesi; vahyin anlaşılması, kabul edilmesi ve uygulanmasında büyük kolaylıklar sağlamıştır.
Peygamberler, yaşadıkları toplumu her bakımdan çok iyi tanıdıkları için insanların
sorunlarına doğru çözüm getirmiş ve insanlara önderlik etmişlerdir. Ayrıca onlar, vahyin uygulanmasında örnek olmuşlardır.

Peygamberler; diğer insanlar gibi yer, içer, evlenir, çocuk sahibi olur, yaşar ve ölürler.

İnsanların, kendileri gibi insani özelliklere sahip olan bir varlığı örnek almaları daha kolay olmuştur. Bu nedenle Yüce Allah peygamberleri insanlar arasından seçmiştir.
Peygamberlerin diğer insanlardan en önemli farkı, peygamber olarak seçilmiş olmaları ve Allah’tan vahiy almalarıdır.

1.2. Peygamberlerin NitelikleriPeygamberlerin, görevlerinin gereği olarak bazı özelliklere sahip olması gerekir. İşte bu özelliklere peygamberlerin sıfatları denilmektedir.

Sıdk: “Sıdk, doğru olmak demektir.” Allah (c.c.) tarafından gönderilen bütün peygamberler doğru sözlü, dürüst kimselerdir. Onlar ister görevleriyle alakalı hususlarda isterse günlük hayatla ilgili konularda olsun asla yalan söylememişlerdir.

Emanet: “Güvenilir olmak demektir.” Bütün peygamberler söz ve davranışlarıyla insanlara güven duygusu vermişler, her zaman güvenilir kişiler olmuşlardır.

Tebliğ: Tebliğ sıfatı, ilahi mesajları insanlara olduğu gibi açıklamak anlamına gelmektedir. Peygamberler, Allah (c.c.) tarafından kendilerine verilen görevin gereğini en güzel şekilde yapmışlardır.

İsmet: Günahtan uzak olmak, günah işlememek demektir. Peygamberler, Allah (c.c.) tarafından tertemiz bir yaradılışla yaratılmışlardır.

Fetanet: Akıllı ve zeki olmak anlamına gelen fetanet, peygamberlerin ortak özelliklerinden biridir. Bütün peygamberler akıl, zekâ ve feraset bakımından üst düzey insanlardır.

1.3. Peygamberlere Gelen Mesajların Ortak Amacı

Peygamberlerin hepsi de Allah’ın (c.c.) elçileridir ve aynı kaynaktan vahiy almaktadırlar. Dolayısıyla onların getirdiği mesajlar temel itibarıyla ortaktır. Bütün peygamberler, insanlara -ayrıntılarda zamana ve topluma göre değişen farklar varsa da- genel olarak aynı dinî ilkeleri tebliğ etmişlerdir.

Peygamberlere gelen mesajların temelinde tevhit vardır. Nitekim bütün peygamberler, insanları öncelikle tevhit inancını kabul etmeye çağırmışlardır.

Tevhit: “Allah’ı (c.c.) zatında, sıfatlarında ve fiillerinde birleme, onun tek ve eşsiz olduğuna inanma, hiçbir şeyi eş koşmadan ibadeti sadece Allah’a (c.c.) yapmaktır.”
Şirk: “Allah’a (c.c.) inanmakla birlikte onunla beraber başka varlıkları da tanrı kabul etme; zatında, sıfatlarında, fiillerinde, yaratma ve emretme konularında Allah’a (c.c.) başka bir varlığı denk görmektir.”

Peygamberlere gelen ortak mesajlar arasında en temel hususlardan biri de ahlaki ilkelere uyulmasıdır. Bütün peygamberler insanları güzel davranışlarda bulunmaya, kötü davranışlardan kaçınmaya yönlendirmişlerdir.

2. İLAHİ KİTAP VE İLAHİ KİTAPLARA İMAN

devam edecek...
Yorumlar - Yorum Yaz


Saat
Duyurular
Anket
Sitemizin yeni tasarımı hakkındaki düşünceniz nedir?
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.36725.3887
Euro6.07136.0956
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 15° 12°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret139886
Admatic