• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dindersindeyiz.noktanet.3
  • https://twitter.com/
  • https://www.instagram.com/dindersindeyiz
  • https://www.youtube.com/channel/UCsOuLq55D-d559-JFz7VdvA/
Giriş
Takvim
8.2.Zekat ve Sadaka
8.3.Din ve Hayat
8.4.Hz.Muhammed'in Örnekliği
8.3.Din ve Hayat özet-2023
8.2.Zekat ve Sadaka Özet2023


İndirmek için tıklayınız...
8.1.Kader İnancı Özet2023


İndirme sayfasına gitmek için tıklayınız...

Deizm Tehlikesi

Tüm dinleri, peygamberleri ve kutsal kitapları reddeden, tanrının varlığının akılla kavranabildiğini savunan, kaynağını mantık ve doğadan alan tek tanrı inancıdır. Deizme göre tanrı evreni yaratmıştır ama sonrasına karışmaz ve evren kendi yasalarına göre işler. Deistler dine akılcı yaklaşırlar, onlara göre peygamber, kutsal kitap, melek, şeytan, günah, sevap gibi dinle ilgili kavramlar yoktur. 

Deizm, Avrupa ve Amerika'da 17. ve 18. yüzyıllarda popülerlik kazanan dini bir felsefedir. "Deizm" terimi, Tanrı anlamına gelen Latince "deus" kelimesinden gelir. Deizm, Tanrı'yı ​​evrenin yaratıcısı olarak tanımlayan, ancak kutsal yazılar, mucizeler veya insan işlerine müdahale yoluyla ortaya çıktığı şekliyle Tanrı'nın geleneksel dini kavramlarına bağlı kalmayan bir inanç sistemidir.

Deizm, Aydınlanma Çağı'ndan kaynaklandı ve o dönemde organize dinin dogma ve doktrinlerine bir yanıttı. Thomas Jefferson, Benjamin Franklin ve Thomas Paine dahil olmak üzere zamanın entelektüelleri ve düşünürleri arasında popülerdi. Deizm felsefesi, doğaüstü olanın üzerinde akıl, bilim ve doğa kanunlarını vurgular.

Deizmin temel ilkeleri, evreni yaratan ve onu yöneten doğa kanunlarını koyan bir Tanrı inancı etrafında toplanmıştır. Deizm, Tanrı'nın insanlığın işlerine mucizeler veya vahiy yoluyla müdahale etmediğini savunur. Deistler, insanların rasyonel düşünme kapasitesine sahip olduklarına ve etraflarındaki dünyayı anlamak için akıl kullanmaları gerektiğine inanırlar. 

Deizmin birçok savunucusu, bunun bir din değil, bir felsefe olduğunu iddia eder. Bununla birlikte, diğerleri deizmi bir din olarak kabul eder çünkü o, Yaratıcı olan Tanrı'ya olan inancı içerir. Cehennemin, cennetin veya kutsal metinlerin varlığı gibi organize dinlerin sahip olduğu birçok geleneksel inancı da reddeder.

Deizm, Amerika'nın kurucu babalarının birçoğunun deist inançlara bağlı kalmasıyla, Amerikan tarihi üzerinde derin bir etkiye sahip olmuştur. Deizm, Aydınlanma döneminde de önemli bir güçtü ve siyaset, bilim ve sanat da dahil olmak üzere sivil toplumun diğer yönleri üzerinde etkili oldu.

Sonuç olarak deizm, geleneksel dini dogmalardan ziyade akla ve doğal hukuka vurgu yapan bir din felsefesidir. Deizm, evrenin Yaratıcısı olarak Tanrı'ya inançla karakterize edilir, ancak Tanrı'nın insan işlerine müdahale ettiği fikrini reddeder. Rasyonel düşünceye değer veren ve bireyleri etraflarındaki dünyayı anlamak için akıl kullanmaya teşvik eden bir felsefedir. Deizmin bir din olmadığı ileri sürülse de, Amerikan tarihi ve sivil toplumun diğer yönleri üzerinde önemli bir etkisi olmuştur.

Günümüz modern toplumunda Deizmin özellikle gençler arasında yaygınlaşması özellikle tek tanrılı din mensuplarında tedirginlik yaramakta ve önlem alınması gereken bir tehlike olarak karşımızda durmaktadır..Ülkemizde de özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarıyla gençler konu ile ilgili bilgilendirilerek tehlikenin önlenmesine çalışılmaktadır.Bu bağlamda basın yayın organlarına ve sivil toplum örgütlerine önemli görevler düşmektedir.106 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.432627.5425
Euro28.747328.8625
Hava Durumu
Ziyaretçi Sayısı
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam131
Toplam Ziyaret568870
4.2.İslamı Tanıyalım
7.1.Melek ve Ahiret İnancı
7.2.Hac ve Kurban İbadeti
5.2.Ünite:Oruç ibadeti
6.4.Hz.Muhammed'in Hayatı
Admin